Zagrożenia lawinowe

Najbardziej narażony na lawiny jest teren stromy i zacieniony, o wklęsłej konfiguracji. Zagrożenie zwiększa się, gdy wypełnia go nawiany, świeży śnieg. Szczególnie niekorzystne jest położenie w pobliżu grani. Najniebezpieczniejsze są lawiny deskowe, które polegają na jednoczesnym obsunięciu się całej warstwy zbitego, pozornie pewnego śniegu. Powstają one w wyniku nadmiernego obciążenia poszczególnych warstw śniegu, lub wywołania w nich drgań, na przykład przez narciarza lub pieszego.

Pomimo specjalistycznej wiedzy na temat lawin śnieżnych, stale rozwijanej w krajach alpejskich, nie jest możliwe całkowite wyeliminowanie ryzyka przy uprawianiu działalności górskiej zimą. Z drugiej strony, stopień narażenia na niebezpieczeństwo lawin można wydatnie zmniejszać przestrzegając następujących zasad:

• Nawet przy optymistycznej ocenie zagrożenia lawinowego ogłaszanej przez TOPR nie można wykluczyć zejścia lawin, zwłaszcza przy zmieniających się warunkach pogodowych.

• Na zimowej mapie Tatr oznaczono tory lawin, ale są to dane przybliżone, a lawiny mogą schodzić także w innych miejscach.

• 90% lawin schodzi podczas opadów śniegu lub zaraz potem. Dlatego po dużym opadzie należy odczekać kilka dni przez wyjściem w góry.

• Drogi podejścia i zjazdu należy wybierać formacjami wypukłymi. Szczególną uwagę zachować przy przekraczaniu formacji wklęsłych, na stokach o orientacji północnej i wschodniej. W takich miejscach występuje ponad 80% wypadków lawinowych.

• Omijać nawiane i sprasowane ławice śniegu, które wyróżniają się odmiennym odcieniem pokrywy śnieżnej.

• Obchodzić nawisy oraz unikać nawianego śniegu leżącego tuż pod ścianami skalnymi.

• Wycofywać się z terenu, w którym pokrywa śnieżna załamuje się pod nartami na kształt płyt, lub w którym podchodząc pieszo dostrzec można niespójność warstw śniegu.

• Zjazdy w terenie trudnym (np. stromymi żlebami o konfiguracji wklęsłej) wykonywać wyłącznie w bezpiecznych warunkach.

• Przechodząc formacje narażone na lawiny odpiąć paski do nart oraz utrzymywać znaczne odstępy (15-30 metrów) pomiędzy uczestnikami grapy.

• Podchodząc w miejscach szczególnie niebezpiecznych zdjąć narty i iść pieszo, ostrożnie i delikatnie, ale możliwie szybko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>