Tatry – Stopnie zagrożenia lawinowego

1 – mały – Pokrywa śnieżna jest na ogół utrwalona i stabilna. Wyzwolenie lawiny jest możliwe na bardzo niewielu skrajnie stromych stokach, tylko przy dużym dodatkowym obciążeniu.
Warunki dla wędrówek na ogół bezpieczne. Bardzo strome stoki należy przejeżdżać pojedynczo oraz unikać nagromadzeń nawianego śniegu.

2 – umiarkowany – Pokrywa śniegowa jest wystarczająco utrwalona i umiarkowanie stabilna. Wyzwolenie lawiny możliwe przede wszystkim na bardziej stromych stokach, tylko przy dużym dodatkowym obciążeniu. Małe prawdopodobieństwo samorzutnego schodzenia większych lawin. Warunki dla wędrówek na ogól korzystne. Należy unikać stromych stoków po stronie zawietrznej lub o niekorzystnej wystawie. Po stromych stokach poruszać się pojedynczo.

3 – znaczny – Na stromych stokach pokrywa śniegowa jest utrwalona umiarkowanie lub słabo. Wyzwolenie lawiny jest prawdopodobne już przy małym obciążeniu dodatkowym, a na stokach stromych także bez obciążenia. Poruszanie się wymaga doświadczenia oraz zdolności oceny sytuacji. Obszar możliwości poruszania się zostaje ograniczony. Poza wyznaczonymi trasami należy poruszać się pod opieką przewodnika.

4 – duży – Pokrywa śniegowa jest słabo utrwalona, na większości stromych stoków prawdopodobne jest samorzutne wyzwolenie lawin średnich oraz dużych. Obszar możliwości poruszania się ulega ograniczeniu do tras dopuszczonych do ruchu przez TOPR.

5 – bardzo duży – Pokrywa śniegowa na rozległym obszarze słabo utrwalona i w znacznym stopniu chwiejna. Należy się spodziewać samorzutnego schodzenia wielu dużych lawin, nawet na terenie o umiarkowanej stromiźnie. Poruszanie się w terenie jest na ogól niemożliwe. Należy czekać w bezpiecznym miejscu na poprawę warunków.
W powyższej skali: duże obciążenie dodatkowe oznacza obciążenie wywołane przez grupę narciarzy, w przeciwieństwie do obciążenia małego, wywołanego przez pojedynczego narciarza; nachylenie umiarkowanie stromych stoków nie przekracza 25°, średnio stromych 30°, stromych 35°, a bardzo stromych 40°; wystawa stoku w kierunkach NE – N – NW określana jest jako niekorzystna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>