Lawiny – niebezpieczeństwo lawin śnieżnych

Prawdopodobieństwo zejścia lawiny zależy od wzajemnego oddziaływania następujących czynników: charakteru terenu, masy świeżego śniegu, działania wiatru, ukształtowania pokrywy śnieżnej i temperatury.

Teren – wraz ze zwiększającym się nachyleniem stoków, w przedziale od 250 do 38°, rośnie liczba narciarskich wypadków lawinowych. Na stokach o nachyleniu powyżej 38° zagrożenie maleje, gdyż gromadzi się tam stosunkowo mniej śniegu. Stoki zacienione, przede wszystkim o wystawie NE, N, NW, są częściej narażone na lawiny, niż stoki nasłonecznione. Piargi, bloki skalne, rzadki las nie są przeszkodą w tworzeniu się lawin. Ślady narciarskie, pieszych czy zwierząt nie świadczą o braku zagrożenia lawinowego.

Świeży śnieg i wiatr zwiększają zagrożenie – im więcej spadnie śniegu w krótkim okresie czasu, tym większe jest zagrożenie. Szczególnie krytyczny jest zawsze pierwszy dzień po okresie niepogody. Śnieg padający podczas silnego wiatru na twarde, wywiane podłoże, pozostaje długo niezwiązany. Wiatr wzbija śnieg i przenosi go na stronę zawietrzną, gdzie tworzą się ławice śniegu, słabo związanego z podłożem, bardzo podatne na zsuwanie się. Są rozpoznawalne przez nawisy śnieżne tworzące się nad nimi na grzbietach i graniach.

Pokrywa śnieżna – jej masa wywołuje wewnętrzne powstawanie potężnych sił ścinających, którym przeciwstawia się spójność warstw śniegu. Na takim potencjalnie lawinowym stoku, małe zaburzenie stanu równowagi, np. przejazd pojedynczego narciarza, może wywołać zejście lawiny. Świeże ślady lawin deskowych lub głuche odgłosy na stoku pokrytym głębokim sprasowanym śniegiem są zapowiedzią niebezpieczeństwa. Nawet niewielka grubość pokrywy śnieżnej jest nieraz wystarczająca do stworzenia lawin groźnych dla życia, gdyż narciarz wciągnięty przez lawinę narażony jest na uderzenia o piargi i skały.

Temperatura - jeśli jest niska po opadach śniegu, opóźnia przeobrażenie się pokrywy śnieżnej, wydłużając czas utrzymywania się zagrożenia lawinowego. Ocieplenie wywołuje krótkotrwałe wzmożenie niebezpieczeństwa, lecz z czasem wzmacnia spójność pokrywy śnieżnej. Na wiosnę, wraz ze wzrostem ciepłoty i nasłonecznienia, wzrasta niebezpieczeństwo lawin w ciągu dnia, gdyż śnieg robi się bardziej mokry i ciężki. W związku ze zmianą położenia słońca w ciągu dnia, zmieniają się stoki najbardziej zagrożone lawinami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>